Informasjon til skolene
Til læreren.....
Besøk med klassen på Vitenfabrikken
Bestillinger av besøk kan gjøres per epost eller telefon. Husk å oppgi følgende opplysninger:
- navn på skole
- kontaktpersonens navn, telefon og epostadresse
- ønsket ankomst og avreise (dato og tid)'
- antall elever og lærere
- ønsket servering
- ønsket program
Til de fleste av formidlingstilbudene er det foreslått aktiviteter som er knyttet til formidlingen. Les mer om dette på de enkelte tilbudene.
En del lærere lurer på hva som forventes av dem ved et klassebesøk. Vi på Vitenfabrikken håper at dere og elevene skal få en best mulig opplevelse når dere er hos oss. Formidlerne har regien på formidlingen og et program som de følger. Men underveis i dette trenger vi dere lærere som støttespillere. Det er jo dere som kjenner elevene best. Er det spesielle hensyn vi må ta, meld gjerne i fra på forhånd.
Når klassen er samlet, har vi regelen om at man snakker en om gangen. Ved aktiviteter på publikumsverkstedet vil vi gjerne at læreren er med sammen med formidler for å hjelpe elevene.
På egenhånd
Etter kl 11:00 er det mulighet for klasser å komme på besøk på egenhånd
(med lærer) Læreren er da ansvarlig for klassens opplegg.
Dersom det ønskes et organisert formidlingsopplegg, må det bestilles på forhånd.
På Vitenfabrikken er det følgende utstillinger:
- Abels skissebok er en interaktiv basisutstilling som presenterer grunnleggende fenomen innenfor naturvitenskap, teknologi med et særlig fokus på sammenhenger mellom naturvitenskap og kunst. Utstillingen har disse tema: hjernen, gener, tre, leire, metall og tekstilfiber, energi, logistikk, lys/optikk og digitalt verksted.
- Astronomi har en egen avdeling i nybygget
- ”Alle Teller” er en interaktiv utstilling om matematikk.
- Krossens Havremølle. Utstillingen forteller om grynproduksjon, Sandnesmøllene og historien til Krossen Havremølle.
- ” Leonardo da Vinci – et geni av sin tid” Utstillingen viser rundt 30 interaktive tremodeller som er laget etter Leonardo da Vinci sine arbeidstegninger.
- Byhistorisk utstilling. En industrihistorisk byutstilling med hovedvekt på leirvareindustri.
Vi anbefaler lærerer som ønsker å ha med klassen, å komme på forhånd for
å bli kjent med utstillingene.
Klasselunsj:
Som en del av helhetsopplevelsen ved et besøk på Vitenfabrikken anbefaler vi klassen å spise klasselunsj i Kafè Hjerneføde. Dette må bestilles en uke i forveien. Se menyen her.
Butikk:
Når elever kommer i regi av skolen, har de ikke anledning til å besøke butikken.
Ansvar for klassen:
Vi gjør oppmerksom på at læreren er hovedansvarlig for sin klasse under besøket. Dette gjelder også i kafè- og butikkområdet. For at Vitenfabrikken skal være et trivelig sted å være for alle besøkende, vil vi gjerne at læreren er med og følger opp at elevene ikke løper i utstillingen.









