Scheibe Bergfalke II55

Bergfalke er et vakkert navn på et fly, spesielt når det er ment å skulle sveve lydløst blant fuglene. Dette er en klassisk seilflykonstruksjon med stålrør, finér, duk og tandemcockpit. 

Den tyske flykonstruktøren Egon Scheibe hadde bakgrunn fra det tyske forsvaret før han i etterkrigsårene begynte å konstruere seilfly. Han grunnla firmaet Scheibe Flugzeugbau i 1951. 

Flyet ble produsert i en rekke ulike versjoner frem til starten av 1980-tallet. På midten av 1980-tallet hadde selskapet produsert over 2000 fly, for det meste seilfly. 300 av disse var Bergfalke. Egon Scheibe bygde fly fram til sin død i 1997, da overtok sønnen. Senere er det kommet nye eiere. 

Scheibe Bergfalke II/55 ble utviklet på midten av 1950-tallet. Det var den svenske seilflygeren Lennart Ståhlfors som ønsket et fly spesialtilpasset svenske forhold. Flyet ble en stor salgssuksess i Sverige, Østerrike og Syd-Tyskland. Det var relativt billig i innkjøp og rimelig å vedlikeholde. Dessuten var det godt egnet som skolefly. 

Stavanger Aero Klubb brukte Bergfalke på 1950- og 1960-tallet. Klubben fløy fra den gamle flyplassen på Forus. Her brukte de ofte en vinsj som stod på bakken for å trekke flyet opp. Da fikk de akkurat nok høyde til å ta en landingsrunde. For lengre turer var det vanlig å bli slept opp med småfly. 

Museets eksemplar

Museets fly ble kjøpt av Sandefjord Flyklubb i 1966 og fikk registreringen LN-GBH. I 1974 ble det sterkt skadet ved Jarlsberg og slettet fra luftfartøyregistret. Flyet kom til Flyhistorisk Museum Sola i juli 1990. Flyet hadde en del skader som ble provisorisk reparert før det allerede samme året ble hengt opp i utstillingen. 

Spesifikasjoner

TypeToseters seilfly
Første flygning1951
Lengde8 m
Vingespenn16,6 m
Høyde1,7 m
Vekt, tom og maks245/440 kg
Toppfart160 km/t
OpphavslandTyskland
MuseumsnummerFMSG2011.24.01