Sesongåpning: dette er nytt på flymuseet i år

Endelig er våren her og i helgen åpner Flyhistorisk Museum Sola dørene for sesongen. Også i år byr sesongen på spennende nyheter.

Dette er nytt i år

Den siste tiden har venneforeningen stått på for å restaurerer et nytt tilskudd i flymuseet. Det amerikanske Fairchild PT-26 Cornell ble først tatt i bruk ved militære flyskoler i 1939 og de norske flyverne fløy slike fly under utdannelsen sin i Little Norway i Canada.

Da det amerikanske treningsflyet først kom til Jærmuseet i 1990 var det uten vingene. Side den gang har flyet sakte, men sikkert blitt restaurert og i dag er flyet komplett.

Etter krigen ble flyene brukt ved Luftforsvarets flyskole fram til 1956. Med dette har Flyhistorisk Museum Sola en nesten komplett samling av norske treningsfly.

Harald Egge og Sigfried Hernes fra venneforeningen har vært pådrivere i arbeidet med restaureringen av flymuseets nyeste tilskudd.

Takk til venneforeningen, med Harald Egge og Sigfried Hernes i spissen, for det viktige arbeidet de har gjort med restaureringen av flyet før sesongåpningen.

Utstillingen Sivil og militær luftfart også fått en betydelig oppgradering før sesongen braker løs med nye skilt. Utstillingen står i en hangar fra andre verdenskrig og viser 29 fly og helikoptre, de fleste med historisk tilknytning til Sola. Her står blant annet en rekke tyske og norske fly som ble brukt i andre verdenskrig og en rekke sivile klassikere fra norsk luftfart på 50-tallet. I tillegg har flyene, radaren og stridsvogna utendørs for første gang fått egne utstillingsskilt. De nye skiltene gir utstillingen et helhetlig uttrykk, likt det i utstillingene Vi som fløy under den kalde krigen og Historier fra andre verdenskrig.

Informasjonen på skiltene er oppdatert og alle utstillingene har nå samme uttrykk.

I 2025 hadde Flyhistorisk Museum Sola publikumsrekord med over 12.000 besøkende og i år skal det også skje spennende ting på huset – følg med!

Flyhistorisk museum Sola har åpent hver helg frem til desember og har utvidet åpningstider i påsken og i sommerferien.

Velkommen!